Aktywność fizyczna w górach, to nie tylko wędrówki po szlakach. Innym, równie ciekawym sposobem na poznanie Tatr są wycieczki rowerowe. Podczas nich można napawać się charakterystyczną atmosferą, zobaczyć majestatyczne szczyty z nieco innej perspektywy i przekonać się, jak wiele frajdy i zabawy dostarczają.
Jazda na dwóch kółkach dobrze wpływa na nasze zdrowie. Dzięki niej dotleniamy organizm, poprawiamy jego odporność, modelujemy sylwetkę, spalamy sporo kalorii. Natomiast endorfiny, czyli hormony szczęścia wydzielane podczas aktywności sprawiają, że zapominamy o stresie, złych emocjach, a na naszej twarzy gości szeroki uśmiech.
Dla amatorów i doświadczonych cyklistów
Nie dziwi wcale popularność kategorii – Zakopane trasy rowerowe. Każdy, kto choć raz wybrał się na wyprawę na jednośladzie wie, że wrażenia z niej są nie do opisania. Od razu trzeba podkreślić – wybór ścieżek dla cyklistów jest bogaty, dlatego zarówno amatorzy, jak i wprawieni rowerzyści wybiorą dostosowaną do swych możliwości i oczekiwań trasę.
Należy mieć świadomość, iż przemierzanie terenów górskich jest trudniejsze niż tych nizinnych. Jednak nie powinno to zniechęcać. Osoby, które uważają, że ich kondycja jest słaba i nie czują się na siłach, by podjąć wyzwanie przejechania wymagających odcinków, mogą skorzystać z rowerów elektrycznych. Pojazdy te dają ogromne wsparcie, dzięki nim można bez większego wysiłku pokonać spore wzniesienia i ścieżki, które do tej pory były poza zasięgiem. Co istotne, nawet na e-rowerze trzeba pedałować, nadal więc czerpiemy z aktywności - dbamy o zdrowie i formę.
Trasy rowerowe Zakopane mapa – to hasło wpisane w wyszukiwarkę przyniesie sporo cennych informacji. Warto się z nimi zapoznać i dokładnie zaplanować wycieczkę. W Tatrach nie brakuje malowniczych tras. Sympatią cieszy się np. szlak architektury drewnianej. Nadaje się na rodzinną przejażdżkę z dziećmi. Posiada długość ok. 12 km i wiedzie asfaltem. Możliwość zobaczenia pięknych, zabytkowych obiektów, to jego atut. Równie ciekawa jest 10 km trasa – Zakopane – Krzeptówki – Zakopane, rozpoczynająca się przy skoczni narciarskiej. Pokonując ją widzimy np. dom, w którym mieszkał słynny góral Jan Krzeptowski. Dłuższą, bo 26 km, ale także łatwa jest trasa Zakopane – Harenda – Poronin – Cyrhla – Zakopane. Prowadzi drogą asfaltową oraz leśną. Pozwala zachwycać się bajecznymi krajobrazami, zarówno, gdy poruszamy się na rowerze, jak i podczas wjazdu wyciągiem na Harendę. Wybierając tą trasę możemy też zobaczyć kaplicę w stylu witkiewiczowskim.
Interesująca, ale trudniejsza jest 29 km trasa – Zakopane – Ząb – Gubałówka – Kościelisko – Zakopane. Jednak widoki m.in. na Giewont i Tatry Zachodnie rekompensują cały wysiłek i uświadamiają, że warto pokonać tą ścieżkę. Wytrwani cykliści chętnie wybiorą trasę – Zakopane – Droga pod Reglami – Dolina Chochołowska – Zakopane. Olbrzymią jej zaletą jest możliwość jazdy przez Tatrzański Park Narodowy. Natomiast fani filmu pt. „Janosik” na dłużej zatrzymają się przy drewnianym kościółku, który mogli wcześniej zobaczyć na ekranie.